Viltis – pozityvaus psichologinio kapitalo resursas

“Kodėl prarandi viltį? Kliūtys nyksta atitinkamai tavo veržlumui augant“. (Indų patarlė)

Žodis viltis vartojamas kiekvieną dieną. neretai galime išgirsti kitus žmones (ir save pačius) sakant: „aš tikiuosi, kad viskas bus gerai“, viliuosi, kad pavyks tai padaryti“. Tikriausiai taip pat yra tekę girdėti ir tokį posakį: „neatimk iš žmogaus vilties, nes galbūt tai yra viskas, ką jis turi“. Ar tai ir yra viltis? Ar viltis yra tikėjimasis, kad kažkas nutiks?

Psichologas R. Snyder parašė knygą apie viltį, kurioje teigia, kad viltis – tai žmogaus atkaklumas siekiant tikslų ir gebėjimas rasti būdus tikslui pasiekti.Kitaip tariant, tai yra aktyvus veikimas siekiant savo tikslų, o ne pasyvus laukimas, kad svajonės išsipildytų be konkrečių pastangų. Anot Psichologo R. Snyder, kai žmogus išsikelia tikslą, jis turi sugalvoti strategiją ar  būdą, kaip tą tikslą įgyvendins. O jei sugalvota strategija kelis kartus buvo neveiksminga ir tikslo  žmogus nepasiekė, tuomet reikia sugalvoti naują strategiją  tikslui pasiekti, nes ankstesnė nepadeda pasiekti to, ko žmogus nori. Čia kaip tame posakyje: „jei nori, kad būtų kaip visada, tai ir elkis kaip visada“. O jei ne… keisk savo mąstymą, įžvelk galimybes ir pasinaudok jomis, o nelauk geresnio laiko nes tas laikas yra dabar.

Žmonės, abejojantys savimi, nuleidžia rankas po pirmos nesėkmės, o kartais jiems rankos nusvyra vos tik pagalvojus apie galimas nesėkmes. Žmonės, mėgstantys iššūkius, neabejotinai žino, kad tikslą jie pasieks, todėl drąsiai ir atkakliai ieško būdų, kaip jį pasiekti, ir dažniausiai jį pasiekia, nes nenuleidžia  rankų susidūrę su nesėkmėmis. Jie žino, kad nesėkmės ir klaidos yra normalaus gyvenimo dalis, iš jų verta pasimokinti ir eiti toliau. Taigi pirmieji pasižymi maža viltimi, o antrieji – didelia viltimi. O koks yra Jūsų vilties lygis? Kokio jo norėtumėte?

 

Kaip stiprinti viltį?

  1. Išsikelkite asmeninius tikslus. Tikslai turėtų būti realūs, konkretūs ir keliantys iššūkius. Nusistatykite atlikimo terminus bei įvertinimo rodiklius, tai padės kryptingai ir nuosekliai siekti tikslo. Kelkite tikslus sunkius, bet pasiekiamus. Kad įgyvendintumėte savo tikslus, sukurkite planą, kuris būtų realiai įgyvendinamas, pasitelkus savo pačių pastangas. Jei viltis yra maža, tuomet pirmiausiai išsikelkite lengviau pasiekiamus tikslus, kurių įgyvendinimas padidins viltį ir tik tuomet kelkite sudėtingesnius tikslus.
  2. Išsikeltą tikslą išskaidykite į mažesnius tikslus. Naudokite „mažų žingsnelių“ metodą. Tai padės pamatyti padarytą progresą ir sukurs sėkmės bei pergalės pojūtį.
  3. Sukurkite alternatyvų veiksmų planą. Šis planas praverčia tuomet, kai iškyla iš anksto nenumatytos kliūtys, trukdančios siekti išsikelto tikslo. Alternatyvus planas „kas jeigu“ padeda įgyti tam tikrų įgūdžių, kuriuos vėliau galėsite pritaikyti susidūrus su realiomis kliūtimis.

Pavyzdžiui, norite keisti darbą. Užsirašykite, kokio darbo norite.

  1. Ar turite tam darbui reikalingų kompetencijų? Jei ne, kaip galite tų kompetencijų įgyti? Kas Jums gali padėti? Kiek laiko skirsite kompetencijų įgijimui?
  2. Kaip ieškosit darbo? Gal skaitysit skelbimus? Kada ir kiek tam skirsite laiko? Tikriausiai pasiruošite pokalbiui su darbdaviu ir pan.

Eiti pradedate tada, kai žengiate pirmą žingsnį. Dar niekas nenuėjo mintimis savo kelio. Na, nebent svajotojas…