Aistringa ir draugiška meilė

Tikriausiai kiekvienas žinome, kas yra aistringa meilė ir draugiška meilė, tačiau ar tikrai aistringa meilė sieja tik įsimylėjelius, o draugiška meilė yra tik tarp draugų? Ar gali aistringa meilė tapti draugiška meile? Ir ar reikia pasukti skirtingais keliais, jei tarp sutuoktinių ar partnerių atsirado draugiška meilė ir pradingo aistra?

Psichologė Elaine Hatfield teigia, kad aistringa meilė įtraukia stiprius ir nesukontroliuojamus jausmus, geismą ir seksualinį potraukį. Tai yra stiprus potraukis kitam žmogui, kuris sužadina intensyvius pojūčius kūne. Paprastai ji įsiplieskia santykių pradžioje ir tuomet atrodo, kad kito žmogaus niekada „negana“. Visgi aistringa meilė yra laikina ir praeinanti. Draugiška meilė įtraukia abipusę pagarbą, pasitikėjimą ir prieraišumą. Kitaip tariant tai yra draugystė, bendri pomėgiai, pasitikėjimas vienas kitu. Priešingai nei aistringa meilė, draugiška meilė yra ilgalaikė. Vienas iš draugiškos meilės esminių komponentų yra teisingumas, t.y. abu partneriai gauna tiek pat, kiek duoda, be to, jie kartu priima sprendimus. Antras svarbus draugiškos meilės komponentas yra atvirumas, t.y. kiekvienas partneris gali atskleisti savo slapčiausias svajones ir baimes; gali dalintis tuo, kuo didžiuojasi ir kuo gėdijasi.
Oklahomos Psichologas Robert Sternberg aiškino meilės samprata pasitelkdamas meilės trikampio teoriją (ang. Triangular Theory of Love). Jis teigė, kad meilę sudaro trys komponentai: aistra, intymumas ir įsipareigojimas.
• Aistra yra seksualinis susijaudinimas, euforija, susižavėjimas ir bendras fiziologinis sužadinimas.
• Intymumas – artumas, susietumas, atsiskleidimas, empatija, parama ir jausmas, kad esi mylimas.
• Įsipareigojimas –noras būti su kitu žmogumi, lojalumas jam, sprendimas išlaikyti santykius. Paprastai įsipareigojimas būna ilgalaikiuose santykiuose.

Meilės trikampio teorija padeda aiškiau suvokti santykių statusą. Anot psichologo Sternberg, kai dviejų žmonių santykiuose yra visi trys komponentai: aistra, intymumas ir įsipareigojimas, tuomet yra tobula (visybiška) meilė. Tai yra stipriausia ir ilgiausiai trunkanti meilė, tačiau šį meilė yra reta. Visgi nereiktų nusiminti, jei visų trijų komponentų santykiuose nėra, nes jei santykiuose yra bent du komponentai, tai tokie santykiai yra tvirtesni ir ilgesni nei tie santykiai, kuriuose yra tik vienas iš minėtų komponentų. Jei jūsų santykiuose yra tik įsipareigojimas ir nėra aistros ir/ar intymumo, tai yra „tuščia meilė“; jei yra tik aistra ir nėra intymumo ar įsipareigojimo – „akla meilė“; jei yra tik intymumas ir nėra aistros ar įsipareigojimo – patikimo jausmas.
Santykiuose gali būti skirtingos stadijos: viena – aistros, kita – intymumo ir dar kita – įsipareigojimo. Aistra sumažėja, tačiau dėl to nereiktų nusiminti. Tokia pati aistra negali išlikti visą gyvenimą, tai biologiškai neįmanoma. Žmogus yra sukurtas taip, kad pirmiausiai išliktų, o tik paskui džiaugtūsi malonumais. Apytiksliai per 6 mėnesius mūsų smegenys pripranta prie padidėjusio serotonino kiekio, kuris išsiskiria smegenyse, kai esame įsimylėję, ir todėl įsimylėjimas po truputį mažėja. Taigi nuslūgus aistros bangai, žmonės pradeda aiškiau matyti ir kitus dalykus, kurie yra labai svarbūs: gyvenimas kartu, rūpinimasis kitu žmogumi, vaikų auginimas, rūpesčių sprendimas, darbinė veikla ir pan. Ir tai visai nereiškia, kad meilė sumažėja ar pradingsta. Meilė vis dar yra, tik aistra įsižiebia rečiau, o pati meilė yra subalansuojama kitu dviejų komponentų: intymumo ir įsipareigojimo, dėl to žmonės išlieka kartu ilgą laiką.
Tikkriausiai dauguma žmonių yra matę filmą „Džeris Magvairas“ (angl. „Jerry Maquire“), kuriame atsispindi dviejų žmonių trikomponentė meilė ir ta nuostabi frazė: „tu papildai mane“ (ang. „You complete me“).

Jei susitinka du žmonės, kurie suvokia, kad meilė tai nėra tiesiog duotybė ar Dievo dovana, o kad tai yra nuolatinis darbas – kasdieninės abipusės pastangos ją kurti, puoselėti ir išlaikyti, jų meilė bus tvirtesnė. O jei dar kiekvienas iš jų suvoks, kad vienintelis žmogus, kurį jis gali pakeisti, yra jis pats ir supras, kad „mes“ yra žymiai daugiau nei „aš“ ir pirmiausiai bandys pakeisti save patį, kad santykiuose būtų geriau, tai dar labiau sutvirtins jų santykius. „Mes“ tai yra „aš“, „tu“ ir santykiai tarp mūsų. Tai yra daug didesnė struktūra už „aš“ ir už „tu“. Iš šios struktūros gali kažkas gražaus išaugti, jei tik bus dedamos abipusės pastangos ir sumažinamos savos ambicijos.

„Kai priartėsite prie gyvenimo pabaigos, vienintelis reikšmingas dalykas bus toji meilė, kurią davėte ir gavote. Kelionėje į kitą pasaulį vienintelis dalykas, kurį jūs pasiimsite su savimi, bus meilė; ir vienintelė vertybė, kurią paliksite šiame pasaulyje, taip pat bus meilė. Nieko daugiau“ (Adam J. Jackson).